Archiwum

Festiwal Muzyczny 2014

Zapraszam na koncerty organizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum. W czasie festiwalu spróbuję wspólnie z Państwem dokonać oceny dorobku tego ważnego na Pomorzu Zachodnim wydarzenia artystycznego. Festiwal stworzyliśmy przed dziesięcioma laty wspólnie z Markiem Jasińskim i Mikołajem Szczęsnym. Właśnie dlatego nie wyobrażam sobie, byśmy w trakcie licznych rozmów nie przywoływali wspomnień o tych wyjątkowych twórcach i propagatorach muzyki. To między innymi dzięki pomysłom Marka i Mikołaja, znakomitym Artystom, licznym Sponsorom, Współorganizatorom, Melomanom, Przyjaciołom, a nade wszystko bezcennej pracy członków Pomorskiego Stowarzyszenia Instrumentalistów Academia – organizatora Sacrum Non Profanum – festiwal należy do najważniejszych letnich imprez muzycznych w Polsce. O jego randze i poziomie artystycznym świadczy choćby fakt, że w 2010 roku – na zamknięcie Roku Chopinowskiego w Carnegie Hall i Lincoln Center – dokonano przeniesienia festiwalu do Nowego Jorku. W 2013 roku z kolei Maestro Krzysztof Penderecki w uznaniu dokonań kulturotwórczych Sacrum Non Profanum uczestniczył osobiście w tym wyjątkowym wydarzeniu muzycznym.

Podczas tegorocznej festiwalowej odsłony rozbrzmiewać będą przede wszystkim dzieła Wojciecha Kilara. Cieszyłem się, że kolejny wybitny Kompozytor będzie Gościem Honorowym Festiwalu. Niestety, smutna wiadomość o śmierci Mistrza zniweczyła moje plany na długoletnią współpracę z Artystą. Dzieła Kompozytora interpretować będą wybitni soliści, doskonałe zespoły wokalne i instrumentalne, znane chóry i orkiestra Academia. Będziemy oklaskiwać muzyków z Hiszpanii, Kanady, Niemiec, Polski i Stanów Zjednoczonych. Dla miłośników fotografii mamy nie lada gratkę – wystawę Ryszarda Horowitza All That Jazz. Szczecin zatem dołączy do zaledwie kilkudziesięciu miast na świecie, w których ta historyczna, tworzona przez dziesiątki lat wystawa, zostanie przedstawiona. Zachęcimy też do pracy studentów wokalistyki z Niemiec i Polski. Pod opieką znanych z wielu scen operowych Europy śpiewaków Bettinny Jensen i Tomasza Zagórskiego w ramach festiwalowych warsztatów wokalnych młodzież przygotuje koncert zatytułowany Z miłości do śpiewu.

Mam nadzieję, że udział w festiwalu dostarczy wiele satysfakcji, radości, sprawi też, że przez długie lata Artyści i Melomani będą chętnie wracać do przeżywanych w Szczecinie, Trzęsaczu i Świnoujściu doznań, wzniesień i wzruszeń. Chciałbym, aby dzięki ciekawemu programowi, wybitnym interpretacjom, urokowi miejsca festiwalu zechcieli Państwo spotkać się z nami ponownie, już na XI Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym Sacrum Non Profanum.

Festiwal Muzyczny 2013

Festiwal Muzyczny 2012

Festiwal Muzyczny 2011

Festiwal Muzyczny 2010

Festiwal Muzyczny 2009

Festiwal Muzyczny 2008

Festiwal Muzyczny 2007